Descrieri meserii

Sculer Matriter

sunt specialiștii noștri care lucreaza cu metalul în domeniul mecanicii de precizie.

Fiecare conector ODU și fiecare parte a conectorului nou are nevoie de o  matriță nouă, de un nou dispozitiv de fabricare sau de un utilaj.

Aceste matrițe și dispozitive sunt realizate de sculeri matrițeri cu o precizie de 1/1000 mm.

Folosind mașini sau utilaje de ultimă oră, elevii noștri învață să utilizeze specificațiile tehnice corecte la o scală cu cea mai mare precizie.

Aceasta include prelucrarea manuală și mecanică a pieselor, cum ar fi strunjirea și frezarea.

Electromecanic

sunt specialiștii noștri care lucreaza  în domeniul electric și metalic.

Electromecanicul asamblează componente mecanice, electrice și pneumatice împreună într-un singur sistem.

Componentele sunt asamblate, software-ul asociat este programat și sistemele sunt puse în funcțiune.

Pentru aceasta elevii noștri sunt ghidați de specialiști cu experiență și sunt introduși treptat în sarcini.

Un rol foarte important al electromacanicului este acela de a menține liniile noastre de producție și a sistemelor tehnice.

Operator CNC

sunt specialiștii noștri în prelucrarea metalului.

Prin intermediul mașinilor CNC cu comandă manuală sau cele conforme cu stadiul actual al tehnicii, operatorii CNC procesează o mare varietate de materiale, cum ar fi oțel inoxidabil, aluminiu sau plastic. Prin crearea unor programe CNC precise (pe calculator sau mașină), procesul de producție pe cele mai moderne strunguri și mașini de frezat este determinat în mod exact. Operatorul CNC este responsabil pentru toate etapele de producție, începând de la programarea mașinii prin reglarea fină a pieselor produse prima dată, până la controlul calității.