Descriere meserii

Ce vei învăța?

• Execuți operații de prelucrare si asamblare a materialelor pentru realizarea de scule, de dispozitive, verificatoare sau matrițe.
  • Execuți lucrări specifice de sculărie  (ajustaje, găurire, filetare, tușare a pieselor componente dintr-un dispozitiv de orice complexitate, matriță, stanță, model metalic complex, in vederea asamblării).
  • Depistezi defecte de exploatare ale dispozitivelor, matrițelor, ștanțelor, sculelor combinate si a altor ansambluri ce ți se prezintă spre recondiționare.
  • Ajustezi si montezi sculele, verificatoarele, matrițele de decupat, presat la rece si la cald.
  • Execuți probele funcționale si de omologare a sculelor  si dispozitivelor de verificare realizate
  • Ești capabil sa execuți conform documentației tehnologice lucrările solicitate astfel încât piesele finite sa se încadreze in parametrii de calitate prevăzuți
  • Cunoști noțiuni de desen  tehnic avansat fiind capabil sa folosești planurile din documentația tehnică a dispozitivelor sau matrițelor de realizat, a aparatelor de măsurare a cotelor (șubler, micrometru, comparator, etc.)

• Acumulezi experiență practică la compania aleasă de tine.
  • Competențele dobândite pot fi transferate către alte calificări înrudite (prelucrător prin așchiere, operator la mașini cu comandă numerică).
  • Obții mai rapid un loc de muncă si ai salariu mai devreme decât colegii tai, care optează pentru bacalaureat.

• Sculer-matrițer
  • Mecanic întreținere
  • Reglor

Evoluția in carieră:

• Învățământ liceal – calificările: Tehnician mecatronist, Tehnician operator la mașini cu comandă numerică, Tehnician mecanic pentru întreținere si reparații, Tehnician prelucrări mecanice, Tehnician proiectant CAD
  • Învățământ postliceal – calificările: Tehnician tehnolog mecanic, Tehnician mecanic in construcții de mașini, tehnician operator la mașini cu comanda numerică
  • Învățământ superior – calificarile:Facultatea de Știința si Ingineria Metalelor, Facultatea de Mecatronica, Facultatea de Inginerie Tehnologica si Management Industrial, Facultatea de Inginerie Mecanica

Ce vei învăța?

• Rulezi programul CNC pe mașina cu comandă numerică conform instrucțiunilor de operare si cu specificațiile tehnice.
  • Pregătești materialele, sculele, dispozitivele necesare pentru mașini cu comanda numerica (CNC).
  • Încarci si manevrezi componentele cu ajutorul echipamentelor de ridicare si/sau transport in condiții de siguranță
  • Utilizezi documentația tehnica specifica calificări
  • Prelucrezi piese la mașini cu comanda numerică conform instrucțiunilor si specificațiilor tehnice
  • Măsori si verifici piesele folosind instrumente de măsură, conform cerințelor si specificațiilor tehnice.

• Acumulezi experiență practică la compania aleasă de tine.
  • Lucrezi cu tehnologii moderne.
  • Utilizezi softuri de programare si simulare a prelucrărilor pe mașini cu comandă numerică.
  • Existența in județul Sibiu a unei mari cereri de forță de muncă pe acest domeniu.

Ce loc de muncă poți ocupa?

• Operator la mașină cu comandă numerică
  • Strungar
  • Frezor-rabotor mortezor
  • Rectificator

Evoluția în carieră:

• Învățământ liceal-calificările:  Tehnician mecatronist, Tehnician operator mașini cu comanda numerica, Tehnician mecanic pentru întreținere si reparații, Tehnician prelucrări mecanice, Tehnician proiectant CAD.
  • Învățământ superior: Facultatea de Inginerie Tehnologică si Management Industrial, Facultatea de Inginerie Mecanică.
  • Cursurile de formare continuă/specializare ce iți asigură dezvoltarea profesională si personală.

• Acumulezi experiență practică la compania aleasă de tine.
  • Competențele dobândite pot fi transferate către alte calificări înrudite(prelucrător prin așchiere, operator la mașini cu comandă numerică).

• Sculer-matrițer
  • Mecanic întreținere
  • Reglor

Evoluția în carieră:

• Învățământ: Tehnician mecatronist, Tehnician operator la mașini cu comanda numerică, Tehnician mecanic pentru întreținere si reparații, Tehnician prelucrări mecanice, Tehnician proiectant CAD
  • Învățământ postliceal: Tehnician tehnolog mecanic, Tehnician mecanic în construcții de mașini, tehnician operator la mașini cu comandă numerică
  • Învățământ superior- Facultatea de Știința si Ingineria Metalelor, Facultatea de Mecatronică, Facultatea de Inginerie Tehnologică si Management Industrial, Facultatea de Inginerie Mecanică