Marquardt Schaltsysteme SCS

Specializări: Operator CNC, Sculer matrițer, Electromecanic

In anul I – 3 săptămâni de practica

In anul al II-lea – 22 de săptămâni de practica

Etapele sunt parcurse pas cu pas, realizând 19 piese, care la final se vor monta într-un ansamblu ce reprezintă macheta a unei mașini de frezat.

Începând din anul al III-lea, elevii își vor desfășura activitatea de practica in diferite departamente ale companiei.

La sfârșitul celui de-al III-lea an,după absolvire elevii cei mai buni se pot angaja in companie.

Marquardt Schaltsysteme S.C.S. România face parte din grupul internaţional Marquardt. Fabrica din Sibiu a fost înfiinţată în anul 2005.

După finalizarea ultimei extinderi a fabricii, care a avut loc în anul 2013, în Marquardt lucrează peste 2.800 de angajaţi, atât în producţie, ci şi în alte domenii suport. Pentru Marquardt, locaţia din Sibiu reprezintă şi un centru de cercetare şi dezvoltare. Cea mai mare parte din produsele fabricate la Sibiu, precum şi serviciile oferite, sunt utilizate în industria auto din întreaga lume.

În producţie se regăsesc cele mai variate procese tehnologice:

• Injecţie mase plastice
  • Producţie electronică
  • Asamblare finală
  • Producţie microcomutatoare
  • Proiectare şi programare echipamente industriale
  • Atelier sculărie
  • Vopsire industrială